Brilianty a drahokamy
Mohsova stupnice tvrdosti
1. mastek
2. sádrovec, sůl kamenná, jantar
3. vápenec, malachit, mramor
4. kazivec, bronzit
5. apatit, umělé sklo
6. živec, tyrkys, opál, krevel
7. křemen, křišťál, ametyst
8. topas, spinel, beryl (smaragd)
9. korund, (rubín, safír)
10. diamant
Diamant
Podle převládající teorie vznikly diamanty v kimberlitech nebo i jiných horninách ve velkých hloubkách pod povrchem Země a při sopečných erupcích se dostaly na povrch. Kimberlit je tmavá, skoro černá vyvřelá hornina, která ztuhla ve tvaru velkých nálevek (tzv. sopouchy). Pro své vynikající vlastnosti se těšily lidské pozornosti již v dávných dobách. Staroindicky se diamant nazývá azira, což znamená nezrušitelný, řecky adamas čili nepřemožitelný. První, kdo se zabýval broušením diamantů byli Indové. Hladili diamant o diamant tak, aby ztratil co nejméně na váze i velikosti a tak zachovali jeho přírodní tvar. Vývoj broušení diamantů v Evropě spadá do 14. století, kdy se toto umění dostalo z Indie do Benátek a odtud přes Paříž do Brugg, Antverp a Norimberka. Do té doby se znalo jen upotřebení v krystalech, o čemž svědčí např. 4 špičaté osmistěny ve sponě pláště Karla Velikého a mnoho jiných kusů v relikviářích, skvostných korunách, v jílcích mečů apod. Vlastní broušení diamantu začal v roce 1476 Ludwig van Berquem z Brugg symetrickým uspořádáním plošek. Jeho úspěchy učinily z diamantu nejoblíbenější kámen renezance. Výbrus do růžice (routy) se objevil poprvé počátkem 16. století. Další pokrok učinil v polovině 17. století kardinál Mazarin, tvůrce francouzského brusičského průmyslu v Paříži. Jeho způsob byl po dlouhou dobu na výši pod názvem Mazarinův Výbrus. Tento tvar, v němž jsou patrny gotické proporce, razil cestu dalšímu rozvoji. Peruzzi vybroušením tabulky a 32 plošek na vrchní části a 24 plošek s ubroušenou špičkou (kaletou) na spodní části diamantu tak byl zvýšen oheň a rozptyl barev. Peruzzi je vlastně vynálezcem briliantového výbrusu. Další uzpůsobení pak vedlo k dnešnímu ideálnímu výbrusu, který napomáhá příznivému průchodu světelných paprsků.
Rubín
Tvrdost: 9
Barva: Růžová až červená
Naleziště: Barma, Vietnam, Thajsko, Ceylon, Indie, Nepál, Tanzánie, Madagaskar.
Rubín je jeden z nekrásnějších i nejvzácnějších drahých kamenů. Ve starověku i středověku mu byla připisována velká magická moc. Rubín je odrůdou skupiny Korundu. Je také zařazován do takzvané "Velké trojice", která obsahuje rubín, smaragd a safír. Za krásnou červenou barvu může oxid hliníku a chrom. Chrom je také zároveň příčina trhlin a prasklin v Rubínech, proto se objevují většinou malé krystaly. Za Rubíny v krásné barvě a extra kvalitě se na trhu může platit tolik jako za diamanty. Podobně jako u jiných barevných drahokamů, kromě jasnosti a velikosti, je intenzita barvy primárním faktorem určujícím hodnotu drahokamu. Nejvíce vyhledávány jsou Rubíny barvy holubí krve. Přirovnání má svůj původ v Číně. Odstín je definován jako 'kapka holubí krve na dokonale vyleštěné stříbrné desce'. Červeň přirovnávaná k barvě holubí krve je typická pro Barmské Rubíny, které jsou lesklé v každém osvětlení a jsou neuvěřitelně živé. Tento kámen je mezi drahokamy užívanými v klenotnictví nejvzácnější, naleziště jsou velmi řídká. Těží se i ve Vietnamu, Pákistánu, Tádžikistánu, Laosu, Nepálu, Afghánistánu a Indii. Asi nejznámějším z rubínů je tzv.“Timúrský rubín“ z Indie, který byl v majetku sultánů z Dillí. Nyní je tento Timúrský rubín součástí náhrdelníku britské královské sbírky a při některých významných státních příležitostech tento šperk nosila britská královna Alžběta II. Nazývá se „králem drahokamů“.
Pokud jste otevřeni myšlence působení drahokamů na lidský organismus, jsou rubínu přikládány tyto vlastnosti:
Má blahodárný vliv na srdce a krevní oběh. Také se snaží ze života vyhnat smutek a přeměnit jej na radost. Ten, kdo nosí rubín, prožije podle legend život plný míru a materiální hojnosti.
Safír
Tvrdost: 9
Barva: modrý, růžový, žlutý, zelený, bílý nebo mnohobarevný
Naleziště: Kašmír, Barma, Srí Lanky, Thajsko, Madagaskar, Austrálie
Safír je odrůda minerálu korundu. Nejstarší a dodnes těžená naleziště jsou na Cejlonu ( Srí Lanka ). Nejkvalitnější a nejcennější pocházejí z Barmy. Nejznámější safír se nazývá "Hvězda Indie", který má 536 karátů. Byl objeven před třemi sty lety na Srí Lance. Tyto drahokamy jsou drahé a nemají mezi modrými kameny sobě rovného. Nejvýše je ceněna jasně sytě modrá barva, stálá v různých druzích osvětlení. Vzácný je rovněž růžovooranžový safír pod názvem "Padparadža". Starobylí Peršané věřili, že země spočívá na obrovském safíru a barva nebe je jeho odrazem. Safíry jsou používány pro prsteny kardinálů jako prsteny víry, moudrosti a čistoty srdce. Budhismu staví safíry na čelní místo před ostatními kameny a tvrdí o něm, že uklidňuje myšlenky.
Tanzanit
Tvrdost: 6 - 6.5
Barva: Modrá, modrofialová, modrozelená
Naleziště: Tanzánie
Tanzanit je fialovomodrý drahokam pojmenovaný podle Tanzánie, v níž také leží jeho jediné naleziště. Jeho sytě modrá barva se získává pomalým zahříváním. První lidé, kteří si tohoto jevu všimli, byli Masajští pastevci poté, co blesk zapálil oheň a zahřál pro ně pár běžných hnědých kamenů. Pro gemologii byl objeven teprve v roce 1967. Tento drahý kámen byl zejména proslaven unikátním šperkem, který vlastnila filmová hvězda Elizabeth Taylor. V současné době ceny tanzanitu stále stoupají. A to z toho důvodu, že jediné známé naleziště tanzanitu na světě bude v horizontu několika let vytěženo.
Pokud jste otevřeni myšlence působení drahokamů na lidský organismus, jsou tanzanitu přikládány tyto vlastnosti:
Zbystřuje smysly a mysl, podporuje paměť, zklidňuje nervy.
Amazonit
Tvrdost: 6.5
Barva: Modrozelená
Naleziště: Rusko, Kanada, USA, Brazílie, Namibie, Indie, Rakousko.
I když amazonit za svůj název vděčí modrozelené řece Amazonce, nikdy se v okolí této řeky nenašel. Za časů egyptských faraónů byl ctěn jako svatý kámen. Byl dokonce nalezen v Tutanchanomově hrobce. Je typický pro své bílé pruhování na zeleném podkladu, které je způsobeno přítomností olova.
Pokud jste otevřeni myšlence působení drahokamů na lidský organismus, jsou amazonitu přikládány tyto vlastnosti:
Podporuje vitalitu, uklidňuje, uvolňuje a pomáhá udržet si životní energii.
Měsíční kámen
Tvrdost: 6 - 6,5
Barva: Oranžová, šedá, zelená, bílá, medová
Naleziště: Indie, Brazílie, Madagaskar
Měsíční kámen je odrůda živce. Objevují se v odstínech barvy oranžové, šedivé, zelené, bílé a medové. Je zajímavý a typický svou překrásnou hrou světel uvnitř kamene. Toto vyzařující třpytivé světlo se projevuje při jeho pohybu. Měsíční kámen je již od dávných dob obklopen magií a tajemstvím. Je ctěný jako svatý kámen, symbol lásky, citu a vnitřního klidu. Největší oblibu zažíval již v období secese, kdy zejména francouzští zlatníci jej vkládali do překrásných šperků.